
Murano Chandelier – 50 Lattimo glass – Transparent
Add elegance to your decor with our Murano chandelier. Crafted in traditional Italian style, this chandelier features 50 exquisite lattimo glasses, also known as ‘shells’, suspended in a sleek chrome frame adorned with 50 finely crafted glasses. This isn’t just a lamp; it’s a captivating piece of art that adds a timeless charm to any room.
Whether you place this crystal chandelier in a foyer, living room or dining room, its presence will immediately add a sense of elegance and refined taste.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | 9 × E14 + 1 × E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images












Murano Chandelier – 50 Lattimo glass – Transparent
Add elegance to your decor with our Murano chandelier. Crafted in traditional Italian style, this chandelier features 50 exquisite lattimo glasses, also known as ‘shells’, suspended in a sleek chrome frame adorned with 50 finely crafted glasses. This isn’t just a lamp; it’s a captivating piece of art that adds a timeless charm to any room.
Whether you place this crystal chandelier in a foyer, living room or dining room, its presence will immediately add a sense of elegance and refined taste.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | 9 × E14 + 1 × E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add elegance to your decor with our Murano chandelier. Crafted in traditional Italian style, this chandelier features 50 exquisite lattimo glasses, also known as ‘shells’, suspended in a sleek chrome frame adorned with 50 finely crafted glasses. This isn’t just a lamp; it’s a captivating piece of art that adds a timeless charm to any room.
Whether you place this crystal chandelier in a foyer, living room or dining room, its presence will immediately add a sense of elegance and refined taste.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | 9 × E14 + 1 × E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























