
Murano Chandelier – 52 Felci glass leaves – Amber
Step into a world of magnificent beauty and artistic light with our impressive Italian Murano six-stage Felci glass crystal chandelier.
With an impressive six-level structure and beautiful amber glass, this crystal splendor is an expression of elegance and refinement that will elevate any room to a new height of glamour.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Amber |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Amber Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,985.00
-65%$1,985.00
$694.75More Images








Murano Chandelier – 52 Felci glass leaves – Amber
Step into a world of magnificent beauty and artistic light with our impressive Italian Murano six-stage Felci glass crystal chandelier.
With an impressive six-level structure and beautiful amber glass, this crystal splendor is an expression of elegance and refinement that will elevate any room to a new height of glamour.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Amber |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Amber Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into a world of magnificent beauty and artistic light with our impressive Italian Murano six-stage Felci glass crystal chandelier.
With an impressive six-level structure and beautiful amber glass, this crystal splendor is an expression of elegance and refinement that will elevate any room to a new height of glamour.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Amber |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Amber Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























