
Murano Chandelier – 52 petals – Amber
Treat your home to a unique elegance with our large and super beautiful Italian Murano chandelier in Mazzega style. This impressive chandelier is made from 52 large amber petals that are beautifully framed in a chrome frame.
With its enchanting design and brilliant light, this chandelier will be a spectacular centerpiece in any room. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish |
Polished Nickel
|
| Color |
Amber
|
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,790.00
-65%$1,790.00
$626.50More Images

























Murano Chandelier – 52 petals – Amber
Treat your home to a unique elegance with our large and super beautiful Italian Murano chandelier in Mazzega style. This impressive chandelier is made from 52 large amber petals that are beautifully framed in a chrome frame.
With its enchanting design and brilliant light, this chandelier will be a spectacular centerpiece in any room. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish |
Polished Nickel
|
| Color |
Amber
|
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your home to a unique elegance with our large and super beautiful Italian Murano chandelier in Mazzega style. This impressive chandelier is made from 52 large amber petals that are beautifully framed in a chrome frame.
With its enchanting design and brilliant light, this chandelier will be a spectacular centerpiece in any room. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish |
Polished Nickel
|
| Color |
Amber
|
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























