
Murano Chandelier – 52 tubes – Opal
Treat your home to a mood of elegance and sophistication with our elegant Italian chandelier. This impressive chandelier is made from 52 beautiful opal-colored Murano tubes with an enchanting star shape.
With its unique and inviting light, this chandelier will add a touch of glamor and luxury to any room. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties, in the hallway to welcome your guests with a radiant light or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive and refined statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,105.00
-65%$2,105.00
$736.75More Images












Murano Chandelier – 52 tubes – Opal
Treat your home to a mood of elegance and sophistication with our elegant Italian chandelier. This impressive chandelier is made from 52 beautiful opal-colored Murano tubes with an enchanting star shape.
With its unique and inviting light, this chandelier will add a touch of glamor and luxury to any room. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties, in the hallway to welcome your guests with a radiant light or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive and refined statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your home to a mood of elegance and sophistication with our elegant Italian chandelier. This impressive chandelier is made from 52 beautiful opal-colored Murano tubes with an enchanting star shape.
With its unique and inviting light, this chandelier will add a touch of glamor and luxury to any room. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties, in the hallway to welcome your guests with a radiant light or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive and refined statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























