
Murano Chandelier 57 Iridescent Glass
Murano Chandelier 57 Iridescent Glass. 57 Iridescent Glass alabaster iridescent glass disks. This chandelier is more than just a lighting fixture, it's a work of art that illuminates your surroundings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | Iridescent Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images
























Murano Chandelier 57 Iridescent Glass
Murano Chandelier 57 Iridescent Glass. 57 Iridescent Glass alabaster iridescent glass disks. This chandelier is more than just a lighting fixture, it's a work of art that illuminates your surroundings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | Iridescent Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Murano Chandelier 57 Iridescent Glass. 57 Iridescent Glass alabaster iridescent glass disks. This chandelier is more than just a lighting fixture, it's a work of art that illuminates your surroundings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | Iridescent Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























