
Murano Chandelier – 75 petals – Pink
Add a touch of elegance to any room with our Murano Chandelier featuring 75 pink petals. Made from authentic Murano glass, this chandelier showcases expert craftsmanship and delicate beauty. Let the soft, warm light radiate through the petals and create a stunning centerpiece in any space.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






Murano Chandelier – 75 petals – Pink
Add a touch of elegance to any room with our Murano Chandelier featuring 75 pink petals. Made from authentic Murano glass, this chandelier showcases expert craftsmanship and delicate beauty. Let the soft, warm light radiate through the petals and create a stunning centerpiece in any space.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of elegance to any room with our Murano Chandelier featuring 75 pink petals. Made from authentic Murano glass, this chandelier showcases expert craftsmanship and delicate beauty. Let the soft, warm light radiate through the petals and create a stunning centerpiece in any space.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























