
Murano Chandelier – 78 tubes – Opal
Treat your home to a timeless elegance with our Italian Murano glass chandelier. This enchanting chandelier is mounted on a glossy gold metal structure in 4 levels for a sublime expression of luxury and sophistication.
With its 78 large opal blue glass tubes in a star shape, this chandelier creates a unique and enchanting illumination that will add a sense of magic and beauty to any room. Whether hanging above the dining table, in the living room or in a foyer, this chandelier will be an impressive and radiant centerpiece that captures attention from all angles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Opal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,590.00
-65%$2,590.00
$906.50More Images








Murano Chandelier – 78 tubes – Opal
Treat your home to a timeless elegance with our Italian Murano glass chandelier. This enchanting chandelier is mounted on a glossy gold metal structure in 4 levels for a sublime expression of luxury and sophistication.
With its 78 large opal blue glass tubes in a star shape, this chandelier creates a unique and enchanting illumination that will add a sense of magic and beauty to any room. Whether hanging above the dining table, in the living room or in a foyer, this chandelier will be an impressive and radiant centerpiece that captures attention from all angles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Opal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your home to a timeless elegance with our Italian Murano glass chandelier. This enchanting chandelier is mounted on a glossy gold metal structure in 4 levels for a sublime expression of luxury and sophistication.
With its 78 large opal blue glass tubes in a star shape, this chandelier creates a unique and enchanting illumination that will add a sense of magic and beauty to any room. Whether hanging above the dining table, in the living room or in a foyer, this chandelier will be an impressive and radiant centerpiece that captures attention from all angles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Opal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























