
Murano Chandelier – 78 tubes – Smoked
Step into a world of unparalleled sophistication with our Smoke-tanned Murano chandelier, where Italian craftsmanship meets a four-level architectural design, with 78 smoke-colored glass tubes arranged in a celestial star shape.
This chandelier is not ordinary lighting, it’s not just a chandelier, it’s a testament to handcrafted Italian design in its finest form that will add an exclusive touch to your personal decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,590.00
-65%$2,590.00
$906.50More Images





Murano Chandelier – 78 tubes – Smoked
Step into a world of unparalleled sophistication with our Smoke-tanned Murano chandelier, where Italian craftsmanship meets a four-level architectural design, with 78 smoke-colored glass tubes arranged in a celestial star shape.
This chandelier is not ordinary lighting, it’s not just a chandelier, it’s a testament to handcrafted Italian design in its finest form that will add an exclusive touch to your personal decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into a world of unparalleled sophistication with our Smoke-tanned Murano chandelier, where Italian craftsmanship meets a four-level architectural design, with 78 smoke-colored glass tubes arranged in a celestial star shape.
This chandelier is not ordinary lighting, it’s not just a chandelier, it’s a testament to handcrafted Italian design in its finest form that will add an exclusive touch to your personal decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























