
Murano Chandelier – Curva – Rosa – 48 tubes
Give your home a sublime elegance with our stunning Murano chandelier in an enchanting pink color. This chandelier is a true masterpiece that combines the iconic Murano glassblowing tradition with a modern aesthetic.
With its 48 beautifully shaped tubes made from shiny pink Murano glass, this chandelier is sure to add a touch of luxury to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Pink |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50More Images














Murano Chandelier – Curva – Rosa – 48 tubes
Give your home a sublime elegance with our stunning Murano chandelier in an enchanting pink color. This chandelier is a true masterpiece that combines the iconic Murano glassblowing tradition with a modern aesthetic.
With its 48 beautifully shaped tubes made from shiny pink Murano glass, this chandelier is sure to add a touch of luxury to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Pink |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your home a sublime elegance with our stunning Murano chandelier in an enchanting pink color. This chandelier is a true masterpiece that combines the iconic Murano glassblowing tradition with a modern aesthetic.
With its 48 beautifully shaped tubes made from shiny pink Murano glass, this chandelier is sure to add a touch of luxury to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Pink |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























