
Murano Chandelier – Drop – 41 glasses – Opalino
The Italian Murano Chandelier is more than just a source of light, it’s a work of decor art that reflects your unique taste and style. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
The lamp in the picture has a galvanized brass frame that patinas over time.
Also available with other colors of your choice.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Opalino |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images













Murano Chandelier – Drop – 41 glasses – Opalino
The Italian Murano Chandelier is more than just a source of light, it’s a work of decor art that reflects your unique taste and style. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
The lamp in the picture has a galvanized brass frame that patinas over time.
Also available with other colors of your choice.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Opalino |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Italian Murano Chandelier is more than just a source of light, it’s a work of decor art that reflects your unique taste and style. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
The lamp in the picture has a galvanized brass frame that patinas over time.
Also available with other colors of your choice.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Opalino |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, Murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























