
Murano Chandelier – Drop – 52 glasses – Transparent
Introducing the stunning Murano Chandelier, featuring 52 transparent glass drops. Add elegance and beauty to any room with this handcrafted chandelier from Murano, known for their exceptional quality and craftsmanship. Perfect for any modern or traditional space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | Nickel, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,690.00
-65%$1,690.00
$591.50More Images















Murano Chandelier – Drop – 52 glasses – Transparent
Introducing the stunning Murano Chandelier, featuring 52 transparent glass drops. Add elegance and beauty to any room with this handcrafted chandelier from Murano, known for their exceptional quality and craftsmanship. Perfect for any modern or traditional space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | Nickel, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the stunning Murano Chandelier, featuring 52 transparent glass drops. Add elegance and beauty to any room with this handcrafted chandelier from Murano, known for their exceptional quality and craftsmanship. Perfect for any modern or traditional space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | Nickel, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























