
Murano Chandelier – Pagoda – 292 prisms – Transparent
Expertly crafted in Murano, Italy, this Pagoda chandelier boasts 292 transparent prisms for a stunning display of light. Add a touch of elegance to any room with this handcrafted piece, designed to elevate any space with its delicate beauty. Bring a touch of Italian luxury into your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,850.00
-65%$3,850.00
$1,347.50More Images










Murano Chandelier – Pagoda – 292 prisms – Transparent
Expertly crafted in Murano, Italy, this Pagoda chandelier boasts 292 transparent prisms for a stunning display of light. Add a touch of elegance to any room with this handcrafted piece, designed to elevate any space with its delicate beauty. Bring a touch of Italian luxury into your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expertly crafted in Murano, Italy, this Pagoda chandelier boasts 292 transparent prisms for a stunning display of light. Add a touch of elegance to any room with this handcrafted piece, designed to elevate any space with its delicate beauty. Bring a touch of Italian luxury into your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























