
Murano Chandelier – Palmette – 58 glass – Pink
This Murano chandelier boasts a stunning Palmette design and is made with 58 pieces of high-quality pink glass. With its elegant and intricate design, it will add a touch of sophistication to any room. Handcrafted by skilled artisans, this chandelier is a true work of art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50More Images





Murano Chandelier – Palmette – 58 glass – Pink
This Murano chandelier boasts a stunning Palmette design and is made with 58 pieces of high-quality pink glass. With its elegant and intricate design, it will add a touch of sophistication to any room. Handcrafted by skilled artisans, this chandelier is a true work of art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Murano chandelier boasts a stunning Palmette design and is made with 58 pieces of high-quality pink glass. With its elegant and intricate design, it will add a touch of sophistication to any room. Handcrafted by skilled artisans, this chandelier is a true work of art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























