
Murano Chandelier – Poliedri – 111 glass – Transparent
Let this elegant Murano Chandelier with clear poliedri glass become a centerpiece in your home that exudes style and class. The subtle interplay between glass and metal creates an atmosphere of luxury and sophistication. Create a space that is not only beautifully lit, but also framed by true Italian craftsmanship.
This chandelier is not just a light source, it is a piece of glass art that exudes Italian elegance and is ideal above the dining table or in your living room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images












Murano Chandelier – Poliedri – 111 glass – Transparent
Let this elegant Murano Chandelier with clear poliedri glass become a centerpiece in your home that exudes style and class. The subtle interplay between glass and metal creates an atmosphere of luxury and sophistication. Create a space that is not only beautifully lit, but also framed by true Italian craftsmanship.
This chandelier is not just a light source, it is a piece of glass art that exudes Italian elegance and is ideal above the dining table or in your living room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Let this elegant Murano Chandelier with clear poliedri glass become a centerpiece in your home that exudes style and class. The subtle interplay between glass and metal creates an atmosphere of luxury and sophistication. Create a space that is not only beautifully lit, but also framed by true Italian craftsmanship.
This chandelier is not just a light source, it is a piece of glass art that exudes Italian elegance and is ideal above the dining table or in your living room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























