
Murano Chandelier – Poliedri – 84 glasses – Multi
This Murano Chandelier features 84 Poliedri glasses, creating a stunning and unique lighting display. Crafted in Murano, Italy, the chandelier adds an elegant touch to any room. The multi-colored glasses enhance the beauty and ambiance of the space, making it a perfect statement piece for any interior design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Dark smoked Murano Poliedri glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Yellow, Purple, Green |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Murano Chandelier – Poliedri – 84 glasses – Multi
This Murano Chandelier features 84 Poliedri glasses, creating a stunning and unique lighting display. Crafted in Murano, Italy, the chandelier adds an elegant touch to any room. The multi-colored glasses enhance the beauty and ambiance of the space, making it a perfect statement piece for any interior design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Dark smoked Murano Poliedri glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Yellow, Purple, Green |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Murano Chandelier features 84 Poliedri glasses, creating a stunning and unique lighting display. Crafted in Murano, Italy, the chandelier adds an elegant touch to any room. The multi-colored glasses enhance the beauty and ambiance of the space, making it a perfect statement piece for any interior design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Dark smoked Murano Poliedri glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Yellow, Purple, Green |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























