
Murano Chandelier 29.5"W – Poliedri – 84 glasses – Smoked
Treat your home to a touch of Italian sophistication with our elegant chandelier. Handcrafted by skilled Murano glass artists, this chandelier presents a symphony of 84 beautifully crafted smoke-colored Poliedri glass.
Each glass is carefully selected and shaped to create a sublime light pattern that spreads a luxurious atmosphere in any room. With its sophisticated design and exceptional craftsmanship, this chandelier is not only an impressive lighting choice, but also a true work of art that will add elegance to any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Smoked |
|
Finish
|
Brass |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images














Murano Chandelier 29.5"W – Poliedri – 84 glasses – Smoked
Treat your home to a touch of Italian sophistication with our elegant chandelier. Handcrafted by skilled Murano glass artists, this chandelier presents a symphony of 84 beautifully crafted smoke-colored Poliedri glass.
Each glass is carefully selected and shaped to create a sublime light pattern that spreads a luxurious atmosphere in any room. With its sophisticated design and exceptional craftsmanship, this chandelier is not only an impressive lighting choice, but also a true work of art that will add elegance to any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Smoked |
|
Finish
|
Brass |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your home to a touch of Italian sophistication with our elegant chandelier. Handcrafted by skilled Murano glass artists, this chandelier presents a symphony of 84 beautifully crafted smoke-colored Poliedri glass.
Each glass is carefully selected and shaped to create a sublime light pattern that spreads a luxurious atmosphere in any room. With its sophisticated design and exceptional craftsmanship, this chandelier is not only an impressive lighting choice, but also a true work of art that will add elegance to any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Smoked |
|
Finish
|
Brass |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























