
Murano Chandelier – Spiral – 215 prisms – Transparent
Add elegance and glamour to any room with our Murano Chandelier. The spiral design and 215 prisms of this transparent chandelier create a dazzling display of light. Perfect for making a statement in your home or business. Made with high-quality Murano glass for a luxurious touch.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | 1 E12 dimension + 15 E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Murano Chandelier – Spiral – 215 prisms – Transparent
Add elegance and glamour to any room with our Murano Chandelier. The spiral design and 215 prisms of this transparent chandelier create a dazzling display of light. Perfect for making a statement in your home or business. Made with high-quality Murano glass for a luxurious touch.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | 1 E12 dimension + 15 E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add elegance and glamour to any room with our Murano Chandelier. The spiral design and 215 prisms of this transparent chandelier create a dazzling display of light. Perfect for making a statement in your home or business. Made with high-quality Murano glass for a luxurious touch.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | 1 E12 dimension + 15 E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























