
Murano Chandelier – Spiral – 54 prisms – Smokey/Transparent
Upgrade your decor with our stunning Murano chandelier, a true masterpiece of Italian glass craftsmanship. Crafted with care and skill by skilled artisans, this beautiful chandelier is made up of 54 quadriedri Murano crystal prisms that capture the light in an enchanting way.
The elegant spiral shape will add a touch of luxury to any room. Let this chandelier be the radiant center of your decor and enjoy the refined craftsmanship and timeless beauty that only genuine Murano glass craftsmanship can offer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Smokey/Transparent |
|
Finish
|
Brass |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65More Images




Murano Chandelier – Spiral – 54 prisms – Smokey/Transparent
Upgrade your decor with our stunning Murano chandelier, a true masterpiece of Italian glass craftsmanship. Crafted with care and skill by skilled artisans, this beautiful chandelier is made up of 54 quadriedri Murano crystal prisms that capture the light in an enchanting way.
The elegant spiral shape will add a touch of luxury to any room. Let this chandelier be the radiant center of your decor and enjoy the refined craftsmanship and timeless beauty that only genuine Murano glass craftsmanship can offer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Smokey/Transparent |
|
Finish
|
Brass |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your decor with our stunning Murano chandelier, a true masterpiece of Italian glass craftsmanship. Crafted with care and skill by skilled artisans, this beautiful chandelier is made up of 54 quadriedri Murano crystal prisms that capture the light in an enchanting way.
The elegant spiral shape will add a touch of luxury to any room. Let this chandelier be the radiant center of your decor and enjoy the refined craftsmanship and timeless beauty that only genuine Murano glass craftsmanship can offer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Smokey/Transparent |
|
Finish
|
Brass |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























