
Murano Chandelier – Spiral – 86 prisms – Amber
This Murano Chandelier showcases an elegant amber color and a spiral design, accented by 86 prisms for a sparkling effect. Handcrafted in Murano, Italy, this chandelier adds a touch of luxury and sophistication to any space. Bring a warm and inviting ambiance to your home with this beautifully crafted piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,280.00
-65%$2,280.00
$798.00More Images






Murano Chandelier – Spiral – 86 prisms – Amber
This Murano Chandelier showcases an elegant amber color and a spiral design, accented by 86 prisms for a sparkling effect. Handcrafted in Murano, Italy, this chandelier adds a touch of luxury and sophistication to any space. Bring a warm and inviting ambiance to your home with this beautifully crafted piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Murano Chandelier showcases an elegant amber color and a spiral design, accented by 86 prisms for a sparkling effect. Handcrafted in Murano, Italy, this chandelier adds a touch of luxury and sophistication to any space. Bring a warm and inviting ambiance to your home with this beautifully crafted piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























