
Murano Chandelier – Sputnik – 30 prisms – Multi
Experience the elegance of our Murano Chandelier, featuring an iconic Sputnik design with 30 stunning prisms. The intricate craftsmanship of Murano glass creates a mesmerizing play of light, adding a touch of luxury to any space. Elevate your decor with this statement piece in a multi-colored finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Murano Chandelier – Sputnik – 30 prisms – Multi
Experience the elegance of our Murano Chandelier, featuring an iconic Sputnik design with 30 stunning prisms. The intricate craftsmanship of Murano glass creates a mesmerizing play of light, adding a touch of luxury to any space. Elevate your decor with this statement piece in a multi-colored finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the elegance of our Murano Chandelier, featuring an iconic Sputnik design with 30 stunning prisms. The intricate craftsmanship of Murano glass creates a mesmerizing play of light, adding a touch of luxury to any space. Elevate your decor with this statement piece in a multi-colored finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























