
Murano Chandelier – Triedri Round – 265 prisms – Pink
Discover a spectacular Murano chandelier, consisting of 265 pink Murano crystal prisms, beautifully encased in a metal frame. These prisms come in two different sizes, adding dimension and character to the spread of light.
The option to use the lamp with or without a chain gives you the freedom to customize it according to your preferences and the needs of the room. Whether hanging freely or mounted close to the ceiling, this chandelier with its subtle elegance and radiant lighting effect will be a stunning centerpiece in any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,895.00
-65%$2,895.00
$1,013.25More Images



















Murano Chandelier – Triedri Round – 265 prisms – Pink
Discover a spectacular Murano chandelier, consisting of 265 pink Murano crystal prisms, beautifully encased in a metal frame. These prisms come in two different sizes, adding dimension and character to the spread of light.
The option to use the lamp with or without a chain gives you the freedom to customize it according to your preferences and the needs of the room. Whether hanging freely or mounted close to the ceiling, this chandelier with its subtle elegance and radiant lighting effect will be a stunning centerpiece in any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Discover a spectacular Murano chandelier, consisting of 265 pink Murano crystal prisms, beautifully encased in a metal frame. These prisms come in two different sizes, adding dimension and character to the spread of light.
The option to use the lamp with or without a chain gives you the freedom to customize it according to your preferences and the needs of the room. Whether hanging freely or mounted close to the ceiling, this chandelier with its subtle elegance and radiant lighting effect will be a stunning centerpiece in any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























