
Murano Chandelier – Triedri Round – 391 prisms – Multi
Magnificent and absolutely stunning Murano chandelier made of 391 handmade multi-colored and transparent Murano crystal prisms, all sitting on a nickel metal frame. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Color | Multi / Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,158.00
-65%$3,158.00
$1,105.30More Images











Murano Chandelier – Triedri Round – 391 prisms – Multi
Magnificent and absolutely stunning Murano chandelier made of 391 handmade multi-colored and transparent Murano crystal prisms, all sitting on a nickel metal frame. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Color | Multi / Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnificent and absolutely stunning Murano chandelier made of 391 handmade multi-colored and transparent Murano crystal prisms, all sitting on a nickel metal frame. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Color | Multi / Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























