
Nason Brass Chandelier
The Nason Brass Chandelier adds style and sophistication to any living space. Crafted from solid brass, its exquisite design is both elegant and durable, making it a timeless piece for your home. The classic design and brass frame provide a modern, yet classic look.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: ∅ 23.6″ x H 15.7″ / Dia 60cm x H 40cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Size: ∅ 31.5″ x H 15.7″ / Dia 80cm x H 40cm ( The fixture size uses twelve E12 bulbs )

Size: L 35.4″ x H 15.2″ / L 90cm x H 38.5cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass colour | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/12 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $889.00
-65%$889.00
$311.15More Images













Nason Brass Chandelier
The Nason Brass Chandelier adds style and sophistication to any living space. Crafted from solid brass, its exquisite design is both elegant and durable, making it a timeless piece for your home. The classic design and brass frame provide a modern, yet classic look.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: ∅ 23.6″ x H 15.7″ / Dia 60cm x H 40cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Size: ∅ 31.5″ x H 15.7″ / Dia 80cm x H 40cm ( The fixture size uses twelve E12 bulbs )

Size: L 35.4″ x H 15.2″ / L 90cm x H 38.5cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass colour | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/12 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Nason Brass Chandelier adds style and sophistication to any living space. Crafted from solid brass, its exquisite design is both elegant and durable, making it a timeless piece for your home. The classic design and brass frame provide a modern, yet classic look.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: ∅ 23.6″ x H 15.7″ / Dia 60cm x H 40cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Size: ∅ 31.5″ x H 15.7″ / Dia 80cm x H 40cm ( The fixture size uses twelve E12 bulbs )

Size: L 35.4″ x H 15.2″ / L 90cm x H 38.5cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass colour | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/12 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























