![Nature Modern Chandelier - [Matte White Finish]](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/nature-modern-chandelier-1.jpg)
Nature Modern Chandelier - [Matte White Finish]
Exuding the charming beauty of French brocante, Chandelier Nature will be a stunning lighting centrepiece for any traditional or eclectic living room décor! This enchanting 7-armed chandelier is decorated with leaf and bird figurines and is supplied with white tapered lampshades. The matte white finish adds to its romantic appeal.
Product Specifications:
- Width: 30.3" x 30.3" (77 x 77 cm)
- Min Height: 39" (99 cm)
- Weight: 46.3 lbs (21 kg)
- Required Lamp: 7 x E12 (5 Watt)
- Shade Dimensions: ø 6.1" x ø 4.3" x H 4.7" (ø 15.5 x ø 11 x H 12 cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum + Fabric Lampshade |
| Finish | Matte White Finish |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,980.00
-65%$1,980.00
$693.00More Images
![Nature Modern Chandelier - [Matte White Finish] - Image 2](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/nature-modern-chandelier-2.jpg)
![Nature Modern Chandelier - [Matte White Finish] - Image 3](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/nature-modern-chandelier-3.jpg)
Nature Modern Chandelier - [Matte White Finish]
Exuding the charming beauty of French brocante, Chandelier Nature will be a stunning lighting centrepiece for any traditional or eclectic living room décor! This enchanting 7-armed chandelier is decorated with leaf and bird figurines and is supplied with white tapered lampshades. The matte white finish adds to its romantic appeal.
Product Specifications:
- Width: 30.3" x 30.3" (77 x 77 cm)
- Min Height: 39" (99 cm)
- Weight: 46.3 lbs (21 kg)
- Required Lamp: 7 x E12 (5 Watt)
- Shade Dimensions: ø 6.1" x ø 4.3" x H 4.7" (ø 15.5 x ø 11 x H 12 cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum + Fabric Lampshade |
| Finish | Matte White Finish |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exuding the charming beauty of French brocante, Chandelier Nature will be a stunning lighting centrepiece for any traditional or eclectic living room décor! This enchanting 7-armed chandelier is decorated with leaf and bird figurines and is supplied with white tapered lampshades. The matte white finish adds to its romantic appeal.
Product Specifications:
- Width: 30.3" x 30.3" (77 x 77 cm)
- Min Height: 39" (99 cm)
- Weight: 46.3 lbs (21 kg)
- Required Lamp: 7 x E12 (5 Watt)
- Shade Dimensions: ø 6.1" x ø 4.3" x H 4.7" (ø 15.5 x ø 11 x H 12 cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum + Fabric Lampshade |
| Finish | Matte White Finish |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























