
Nectar Leaves Chandelier
Indulge in the exquisite Nectar Leaves Chandelier, inspired by the beauty of a blooming orchard. Delicate crystal leaves symbolize nature's strength and vitality, capturing the essence of new growth and abundance. Elevate any space with the elegant and exclusive Nectar collection.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions. Our Email:
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 150cm x H 140cm x OH 200cm / L 59.1″ x H 55.1″ x OH 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear, White, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $4,895.00
-65%$4,895.00
$1,713.25More Images

















Nectar Leaves Chandelier
Indulge in the exquisite Nectar Leaves Chandelier, inspired by the beauty of a blooming orchard. Delicate crystal leaves symbolize nature's strength and vitality, capturing the essence of new growth and abundance. Elevate any space with the elegant and exclusive Nectar collection.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions. Our Email:
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 150cm x H 140cm x OH 200cm / L 59.1″ x H 55.1″ x OH 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear, White, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in the exquisite Nectar Leaves Chandelier, inspired by the beauty of a blooming orchard. Delicate crystal leaves symbolize nature's strength and vitality, capturing the essence of new growth and abundance. Elevate any space with the elegant and exclusive Nectar collection.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions. Our Email:
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 150cm x H 140cm x OH 200cm / L 59.1″ x H 55.1″ x OH 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear, White, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























