
Nerida Shell Chandelier
The Kyra Pendant Light reimagines classic Asian hat forms through a contemporary lens. Suspended within a fine metal ring, the golden-toned shade hovers with quiet elegance—like a fleeting thought captured in space. The fluid curve of the cord adds a touch of unexpected motion, evoking the tension between structure and spontaneity.
Its sculptural form and ambient glow make Kyra a striking focal point above dining tables, entryways, or creative studios. More than a source of light, it’s a moment of reflection.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Shell |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,188.00
-65%$2,188.00
$765.80More Images











































Nerida Shell Chandelier
The Kyra Pendant Light reimagines classic Asian hat forms through a contemporary lens. Suspended within a fine metal ring, the golden-toned shade hovers with quiet elegance—like a fleeting thought captured in space. The fluid curve of the cord adds a touch of unexpected motion, evoking the tension between structure and spontaneity.
Its sculptural form and ambient glow make Kyra a striking focal point above dining tables, entryways, or creative studios. More than a source of light, it’s a moment of reflection.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Shell |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kyra Pendant Light reimagines classic Asian hat forms through a contemporary lens. Suspended within a fine metal ring, the golden-toned shade hovers with quiet elegance—like a fleeting thought captured in space. The fluid curve of the cord adds a touch of unexpected motion, evoking the tension between structure and spontaneity.
Its sculptural form and ambient glow make Kyra a striking focal point above dining tables, entryways, or creative studios. More than a source of light, it’s a moment of reflection.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Shell |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























