
Neve Linear Chandelier
Inspired by traditional Italian Murano fixtures, our Neve Collection layers cast glass and metal into a richly textural, light-catching form. Offered in burnished brass with bronze glass or champagne silver with clear glass, each mixed-material piece glows with sculptural depth and artisanal character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Champagne / Brass |
| Glass colour | Clear / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Finish
From $2,681.00
Original: $7,660.00
-65%Neve Linear Chandelier—
$7,660.00
$2,681.00More Images








Neve Linear Chandelier
Inspired by traditional Italian Murano fixtures, our Neve Collection layers cast glass and metal into a richly textural, light-catching form. Offered in burnished brass with bronze glass or champagne silver with clear glass, each mixed-material piece glows with sculptural depth and artisanal character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Champagne / Brass |
| Glass colour | Clear / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by traditional Italian Murano fixtures, our Neve Collection layers cast glass and metal into a richly textural, light-catching form. Offered in burnished brass with bronze glass or champagne silver with clear glass, each mixed-material piece glows with sculptural depth and artisanal character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Champagne / Brass |
| Glass colour | Clear / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























