
Monza Chandelier
The elegant Monza drum chandelier showcases clear glass tubes housed within a sleek cylindrical nickel frame. Ideal for smaller spaces or arranged in clusters above a dining table, bar, or kitchen island.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Nickel, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6/8 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50More Images





















Monza Chandelier
The elegant Monza drum chandelier showcases clear glass tubes housed within a sleek cylindrical nickel frame. Ideal for smaller spaces or arranged in clusters above a dining table, bar, or kitchen island.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Nickel, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6/8 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The elegant Monza drum chandelier showcases clear glass tubes housed within a sleek cylindrical nickel frame. Ideal for smaller spaces or arranged in clusters above a dining table, bar, or kitchen island.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Nickel, Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6/8 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























