
Nova Chandelier - 6 Lights
Dimension:
- L 33in / 84cm x W 29in / 74cm x H 12.5in / 32cm
- Materials: Glass, aluminum, brass
- Suspension: 1/2-inch brass stem in matching metal finish. 35-inch length included with lamp. 72-inch length available for additional cost. Stem length can be adjusted on site.
- Canopy: L 5in x W 5in x H 1in round in matching metal finish
- Notes: If different sizes, finishes, or extra Rod length are needed, please contact us.
- This item will be shipped by sea and delivery is expected in 20-25 days.
| Voltage | 110V-220V (Available) |
| Material | Glass, aluminum, brass |
| Dimension | L 33in / 84cm x W 29in / 74cm x H 12.5in / 32cm |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 module(Included) |
| Light source color | Warm white 3000K / Daylight 4000K(Default) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select COLOR
From $2,078.68
Original: $5,939.10
-65%Nova Chandelier - 6 Lights—
$5,939.10
$2,078.68More Images






Nova Chandelier - 6 Lights
Dimension:
- L 33in / 84cm x W 29in / 74cm x H 12.5in / 32cm
- Materials: Glass, aluminum, brass
- Suspension: 1/2-inch brass stem in matching metal finish. 35-inch length included with lamp. 72-inch length available for additional cost. Stem length can be adjusted on site.
- Canopy: L 5in x W 5in x H 1in round in matching metal finish
- Notes: If different sizes, finishes, or extra Rod length are needed, please contact us.
- This item will be shipped by sea and delivery is expected in 20-25 days.
| Voltage | 110V-220V (Available) |
| Material | Glass, aluminum, brass |
| Dimension | L 33in / 84cm x W 29in / 74cm x H 12.5in / 32cm |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 module(Included) |
| Light source color | Warm white 3000K / Daylight 4000K(Default) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension:
- L 33in / 84cm x W 29in / 74cm x H 12.5in / 32cm
- Materials: Glass, aluminum, brass
- Suspension: 1/2-inch brass stem in matching metal finish. 35-inch length included with lamp. 72-inch length available for additional cost. Stem length can be adjusted on site.
- Canopy: L 5in x W 5in x H 1in round in matching metal finish
- Notes: If different sizes, finishes, or extra Rod length are needed, please contact us.
- This item will be shipped by sea and delivery is expected in 20-25 days.
| Voltage | 110V-220V (Available) |
| Material | Glass, aluminum, brass |
| Dimension | L 33in / 84cm x W 29in / 74cm x H 12.5in / 32cm |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 module(Included) |
| Light source color | Warm white 3000K / Daylight 4000K(Default) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























