
Nova Modern Glass Chandelier 24"
Refine your interior setting with the sophisticated Nova Chandelier. This magnificent designer chandelier exudes elegance and luxury. The nickel-finished armature features a network of tapered facet frosted glass droplets, reflecting the light delicately once switched on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Nickel Finish w/ Frosted Glass Shade |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images










Nova Modern Glass Chandelier 24"
Refine your interior setting with the sophisticated Nova Chandelier. This magnificent designer chandelier exudes elegance and luxury. The nickel-finished armature features a network of tapered facet frosted glass droplets, reflecting the light delicately once switched on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Nickel Finish w/ Frosted Glass Shade |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refine your interior setting with the sophisticated Nova Chandelier. This magnificent designer chandelier exudes elegance and luxury. The nickel-finished armature features a network of tapered facet frosted glass droplets, reflecting the light delicately once switched on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Nickel Finish w/ Frosted Glass Shade |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























