
Nuggets Wall Lamp
Introducing the Nuggets Wall Lamp, inspired by the pure beauty of raw gold and precious metals. Each crystal is meticulously handblown and finished with a stunning metal nanocoating, creating a truly one-of-a-kind piece. Add a touch of elegance and charm to any space with captivating and unique patterns.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 260cm x H 340cm / L 102.4″ x H 133.8″, Depth from wall Size: H 10cm / H 3.9″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Body Finishes | Blue, Silver. |
| Material | Metal, Glass |
| Shade Finishes | Blue, Silver. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images





















Nuggets Wall Lamp
Introducing the Nuggets Wall Lamp, inspired by the pure beauty of raw gold and precious metals. Each crystal is meticulously handblown and finished with a stunning metal nanocoating, creating a truly one-of-a-kind piece. Add a touch of elegance and charm to any space with captivating and unique patterns.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 260cm x H 340cm / L 102.4″ x H 133.8″, Depth from wall Size: H 10cm / H 3.9″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Body Finishes | Blue, Silver. |
| Material | Metal, Glass |
| Shade Finishes | Blue, Silver. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Nuggets Wall Lamp, inspired by the pure beauty of raw gold and precious metals. Each crystal is meticulously handblown and finished with a stunning metal nanocoating, creating a truly one-of-a-kind piece. Add a touch of elegance and charm to any space with captivating and unique patterns.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 260cm x H 340cm / L 102.4″ x H 133.8″, Depth from wall Size: H 10cm / H 3.9″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Body Finishes | Blue, Silver. |
| Material | Metal, Glass |
| Shade Finishes | Blue, Silver. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























