
Otto Hanging Lantern
The Otto Hanging Lantern in Bronze finish. Cast from solid brass and finished in a beautiful bronze patina. This classic and versatile design is a modern take on a classic using rock crystals with LED back lighting for a unique look. This Globe lantern is perfect for hallways, kitchens islands, porches and for commercial use. The Otto Globe Lantern is available with or without the rock crystals which work on magnets so can be easily removed if a more industrial look is preferred.
All lanterns come with rose and 100cm of chain included.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass, Rock Crystal |
| Finish | Aged Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,687.00
-65%$3,687.00
$1,290.45More Images






Otto Hanging Lantern
The Otto Hanging Lantern in Bronze finish. Cast from solid brass and finished in a beautiful bronze patina. This classic and versatile design is a modern take on a classic using rock crystals with LED back lighting for a unique look. This Globe lantern is perfect for hallways, kitchens islands, porches and for commercial use. The Otto Globe Lantern is available with or without the rock crystals which work on magnets so can be easily removed if a more industrial look is preferred.
All lanterns come with rose and 100cm of chain included.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass, Rock Crystal |
| Finish | Aged Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Otto Hanging Lantern in Bronze finish. Cast from solid brass and finished in a beautiful bronze patina. This classic and versatile design is a modern take on a classic using rock crystals with LED back lighting for a unique look. This Globe lantern is perfect for hallways, kitchens islands, porches and for commercial use. The Otto Globe Lantern is available with or without the rock crystals which work on magnets so can be easily removed if a more industrial look is preferred.
All lanterns come with rose and 100cm of chain included.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass, Rock Crystal |
| Finish | Aged Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























