
Pair Magnificent Murano Glass Chandeliers, 101 Pink Tube Glasses
Pai Italian vintage chandeliers in Murano glass and nickel plated metal structure. The armor polished nickel supports 101 large pink glass tubes in a star shape. Can be used as a chandelier with chain, or as a ceiling light, the structure will be hung directly from the ceiling without using a chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal / Glass |
| Finish | Polished Nickel, Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,467.00
-65%$2,467.00
$863.45More Images








Pair Magnificent Murano Glass Chandeliers, 101 Pink Tube Glasses
Pai Italian vintage chandeliers in Murano glass and nickel plated metal structure. The armor polished nickel supports 101 large pink glass tubes in a star shape. Can be used as a chandelier with chain, or as a ceiling light, the structure will be hung directly from the ceiling without using a chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal / Glass |
| Finish | Polished Nickel, Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pai Italian vintage chandeliers in Murano glass and nickel plated metal structure. The armor polished nickel supports 101 large pink glass tubes in a star shape. Can be used as a chandelier with chain, or as a ceiling light, the structure will be hung directly from the ceiling without using a chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal / Glass |
| Finish | Polished Nickel, Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























