
Palmer Modern Minimal Pendant
PRODUCT SPECS
CANOPY 1 1/8"H x 5 1/8"W x 5 7/8"W (Lip)
BODY HEIGHT 31.5"
BODY DIAMETER 8"
OVERALL HEIGHT 70" max. (adjustable, includes two 18.5" rods)
WEIGHT Allow for 20 lbs.
LAMPING (3) LED 4.5W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE No
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, White Linen Shade
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65More Images





Palmer Modern Minimal Pendant
PRODUCT SPECS
CANOPY 1 1/8"H x 5 1/8"W x 5 7/8"W (Lip)
BODY HEIGHT 31.5"
BODY DIAMETER 8"
OVERALL HEIGHT 70" max. (adjustable, includes two 18.5" rods)
WEIGHT Allow for 20 lbs.
LAMPING (3) LED 4.5W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE No
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, White Linen Shade
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PRODUCT SPECS
CANOPY 1 1/8"H x 5 1/8"W x 5 7/8"W (Lip)
BODY HEIGHT 31.5"
BODY DIAMETER 8"
OVERALL HEIGHT 70" max. (adjustable, includes two 18.5" rods)
WEIGHT Allow for 20 lbs.
LAMPING (3) LED 4.5W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE No
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, White Linen Shade
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























