
Palmera Modern Chandelier
Set the mood for mellow moments with the Art Deco inspired Palmera Chandelier. By pairing classic design with contemporary aesthetic, this refined chandelier exudes timeless appeal. The drum shades with bronze highlight finish feature vintage glass rods for a soft and warm glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,935.80
-65%$2,935.80
$1,027.53More Images


Palmera Modern Chandelier
Set the mood for mellow moments with the Art Deco inspired Palmera Chandelier. By pairing classic design with contemporary aesthetic, this refined chandelier exudes timeless appeal. The drum shades with bronze highlight finish feature vintage glass rods for a soft and warm glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Set the mood for mellow moments with the Art Deco inspired Palmera Chandelier. By pairing classic design with contemporary aesthetic, this refined chandelier exudes timeless appeal. The drum shades with bronze highlight finish feature vintage glass rods for a soft and warm glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























