
Patton Modern Rock Crystal Linear Chandelier,Island Chandelier
Rock Crystal Linear Chandelier, it features a luxurious and unique design and has rock crystal accents on the sides for a more modern, glamorous look. This collection of lights is perfect for living rooms, dining areas, bedrooms and hallways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Stainless Steel |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images





Patton Modern Rock Crystal Linear Chandelier,Island Chandelier
Rock Crystal Linear Chandelier, it features a luxurious and unique design and has rock crystal accents on the sides for a more modern, glamorous look. This collection of lights is perfect for living rooms, dining areas, bedrooms and hallways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Stainless Steel |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rock Crystal Linear Chandelier, it features a luxurious and unique design and has rock crystal accents on the sides for a more modern, glamorous look. This collection of lights is perfect for living rooms, dining areas, bedrooms and hallways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Stainless Steel |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























