
Petali Chandelier
The Petali Chandelier is a stunning piece of design that combines nature-inspired aesthetics with luxurious craftsmanship. Featuring an array of translucent blue glass petals, this chandelier creates a delicate, flower-like form, reminiscent of blooming petals. The brass detailing adds a touch of vintage charm, while the cascading glass elements emit a soft, glowing light. Perfect for grand dining rooms, foyers, or modern living spaces, the Petali Chandelier brings a sophisticated, organic elegance that captivates the eye. A true centerpiece for those who appreciate timeless design and artistic flair.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finishes | Nickel, Gold |
| Shade Finish | Blue |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,790.00
-65%$1,790.00
$626.50More Images













Petali Chandelier
The Petali Chandelier is a stunning piece of design that combines nature-inspired aesthetics with luxurious craftsmanship. Featuring an array of translucent blue glass petals, this chandelier creates a delicate, flower-like form, reminiscent of blooming petals. The brass detailing adds a touch of vintage charm, while the cascading glass elements emit a soft, glowing light. Perfect for grand dining rooms, foyers, or modern living spaces, the Petali Chandelier brings a sophisticated, organic elegance that captivates the eye. A true centerpiece for those who appreciate timeless design and artistic flair.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finishes | Nickel, Gold |
| Shade Finish | Blue |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Petali Chandelier is a stunning piece of design that combines nature-inspired aesthetics with luxurious craftsmanship. Featuring an array of translucent blue glass petals, this chandelier creates a delicate, flower-like form, reminiscent of blooming petals. The brass detailing adds a touch of vintage charm, while the cascading glass elements emit a soft, glowing light. Perfect for grand dining rooms, foyers, or modern living spaces, the Petali Chandelier brings a sophisticated, organic elegance that captivates the eye. A true centerpiece for those who appreciate timeless design and artistic flair.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finishes | Nickel, Gold |
| Shade Finish | Blue |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























