
Piazetta Chandelier
Enhance your home with the sculptural ambience of the stunning Piazetta Chandelier. Drawing luxe inspiration from Mid-Century Modern glamour, this spherical light casts a warm glow throughout the room, while the antique brass provides a sharp contrast.
- Product Size
Size: D67cm * H13cm / D26.4" * H5.1"
Size: D86cm * H13cm / D33.9" * H5.1"
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper , Glass |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | G9*6 / G9*8 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $719.00
-65%$719.00
$251.65More Images











Piazetta Chandelier
Enhance your home with the sculptural ambience of the stunning Piazetta Chandelier. Drawing luxe inspiration from Mid-Century Modern glamour, this spherical light casts a warm glow throughout the room, while the antique brass provides a sharp contrast.
- Product Size
Size: D67cm * H13cm / D26.4" * H5.1"
Size: D86cm * H13cm / D33.9" * H5.1"
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper , Glass |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | G9*6 / G9*8 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your home with the sculptural ambience of the stunning Piazetta Chandelier. Drawing luxe inspiration from Mid-Century Modern glamour, this spherical light casts a warm glow throughout the room, while the antique brass provides a sharp contrast.
- Product Size
Size: D67cm * H13cm / D26.4" * H5.1"
Size: D86cm * H13cm / D33.9" * H5.1"
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper , Glass |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | G9*6 / G9*8 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























