
Sorrento Chandelier
The Sorrento tiered chandelier is a breathtaking, vintage-style lighting masterpiece, offered in four stunning finishes: Pink, Amber, Smoked Glass, and Clear Glass. This captivating design features layers of intricately shaped colored glass polyhedrons, each meticulously secured to an elegant brass-finished frame, blending timeless charm with modern sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17/21 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,650.00
-65%$1,650.00
$577.50More Images









































Sorrento Chandelier
The Sorrento tiered chandelier is a breathtaking, vintage-style lighting masterpiece, offered in four stunning finishes: Pink, Amber, Smoked Glass, and Clear Glass. This captivating design features layers of intricately shaped colored glass polyhedrons, each meticulously secured to an elegant brass-finished frame, blending timeless charm with modern sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17/21 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Sorrento tiered chandelier is a breathtaking, vintage-style lighting masterpiece, offered in four stunning finishes: Pink, Amber, Smoked Glass, and Clear Glass. This captivating design features layers of intricately shaped colored glass polyhedrons, each meticulously secured to an elegant brass-finished frame, blending timeless charm with modern sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17/21 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























