
Toronto Murano Chandelier 24.41"
The Toronto Chandelier, inspired by 1970s design, features elegant ribbed pink glass panels gracefully hanging from a tiered, circular brass frame. This refined piece also comes in a clear glass option, offering a versatile blend of vintage allure and sophisticated style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 40W Max E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,570.00
-65%$1,570.00
$549.50More Images











Toronto Murano Chandelier 24.41"
The Toronto Chandelier, inspired by 1970s design, features elegant ribbed pink glass panels gracefully hanging from a tiered, circular brass frame. This refined piece also comes in a clear glass option, offering a versatile blend of vintage allure and sophisticated style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 40W Max E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Toronto Chandelier, inspired by 1970s design, features elegant ribbed pink glass panels gracefully hanging from a tiered, circular brass frame. This refined piece also comes in a clear glass option, offering a versatile blend of vintage allure and sophisticated style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 40W Max E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























