
Primary Crystal 5 Rings Chandelier
The Primary Crystal Cluster Series brings you the combination of original nature style and future science fiction style, put you in the crystal cave and interstellar space. The simple and artistic design brings a breakthrough to your imagination.
Dimension:
- Style A: 47.2"L x 11.8"W
- Style B: 47.2"H x 11.8"W
- Style C: 59"L x 13.8"W
- 59"L cord will be provided, please contact us if you need more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Champagne Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
More Images




Primary Crystal 5 Rings Chandelier
The Primary Crystal Cluster Series brings you the combination of original nature style and future science fiction style, put you in the crystal cave and interstellar space. The simple and artistic design brings a breakthrough to your imagination.
Dimension:
- Style A: 47.2"L x 11.8"W
- Style B: 47.2"H x 11.8"W
- Style C: 59"L x 13.8"W
- 59"L cord will be provided, please contact us if you need more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Champagne Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Primary Crystal Cluster Series brings you the combination of original nature style and future science fiction style, put you in the crystal cave and interstellar space. The simple and artistic design brings a breakthrough to your imagination.
Dimension:
- Style A: 47.2"L x 11.8"W
- Style B: 47.2"H x 11.8"W
- Style C: 59"L x 13.8"W
- 59"L cord will be provided, please contact us if you need more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Champagne Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























