
Primary Crystal Linear Chandelier
Introducing a sleek and modern linear pendant light featuring a stunning quartz crystal chandelier. This adjustable fixture, made of chrome metal and geode quartz crystal, is available in lengths of 39.4'' and 47.2'' with a maximum drop of 79 inches. The captivating design allows the light to refract through the exquisite crystals, creating an enchanting ambiance in any space. Elevate your decor with this captivating modern chandelier, adding elegance and style to your surroundings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Primary Crystal Cluster |
| Finish | Brushed Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,559.00
-65%$1,559.00
$545.65More Images





Primary Crystal Linear Chandelier
Introducing a sleek and modern linear pendant light featuring a stunning quartz crystal chandelier. This adjustable fixture, made of chrome metal and geode quartz crystal, is available in lengths of 39.4'' and 47.2'' with a maximum drop of 79 inches. The captivating design allows the light to refract through the exquisite crystals, creating an enchanting ambiance in any space. Elevate your decor with this captivating modern chandelier, adding elegance and style to your surroundings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Primary Crystal Cluster |
| Finish | Brushed Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing a sleek and modern linear pendant light featuring a stunning quartz crystal chandelier. This adjustable fixture, made of chrome metal and geode quartz crystal, is available in lengths of 39.4'' and 47.2'' with a maximum drop of 79 inches. The captivating design allows the light to refract through the exquisite crystals, creating an enchanting ambiance in any space. Elevate your decor with this captivating modern chandelier, adding elegance and style to your surroundings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Primary Crystal Cluster |
| Finish | Brushed Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























