
Propeller Alabaster Flushmount 8-Light 12-Light
A Masterpiece of Nature. Each Alabaster Solstice fixture is truly one-of-a-kind. Featuring genuine natural alabaster, every dome displays its own unique, swirling veins—a signature from the Earth itself. When lit, the stone diffuses light into a soft, ethereal glow, creating a warm and inviting atmosphere that artificial materials simply cannot replicate.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Brass / Matt Black / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/12 |
| Light Source | E12 Bulbs Max 25W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,545.00
-65%$2,545.00
$890.75More Images





Propeller Alabaster Flushmount 8-Light 12-Light
A Masterpiece of Nature. Each Alabaster Solstice fixture is truly one-of-a-kind. Featuring genuine natural alabaster, every dome displays its own unique, swirling veins—a signature from the Earth itself. When lit, the stone diffuses light into a soft, ethereal glow, creating a warm and inviting atmosphere that artificial materials simply cannot replicate.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Brass / Matt Black / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/12 |
| Light Source | E12 Bulbs Max 25W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Masterpiece of Nature. Each Alabaster Solstice fixture is truly one-of-a-kind. Featuring genuine natural alabaster, every dome displays its own unique, swirling veins—a signature from the Earth itself. When lit, the stone diffuses light into a soft, ethereal glow, creating a warm and inviting atmosphere that artificial materials simply cannot replicate.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Brass / Matt Black / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/12 |
| Light Source | E12 Bulbs Max 25W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















