
Purple Primary Crystal Round Chandelier 20.5" 28.3" 36.2" 44"
This modern quartz crystal chandelier is a magnificent piece that elevates the aesthetics of any modern living space. The pendant light features an up or down-facing quartz crystal held in a sleek brass frame. The brushed brass metal finish of the frame complements the quartz crystal's natural form and adds an element of sophistication to the overall design. The adjustable suspension wire height makes it adaptable to varying ceiling heights. and customizable sizes make it suitable for rooms of all sizes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural Purple Primary Quartz Crystal, Metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $1,779.00
-65%$1,779.00
$622.65More Images




Purple Primary Crystal Round Chandelier 20.5" 28.3" 36.2" 44"
This modern quartz crystal chandelier is a magnificent piece that elevates the aesthetics of any modern living space. The pendant light features an up or down-facing quartz crystal held in a sleek brass frame. The brushed brass metal finish of the frame complements the quartz crystal's natural form and adds an element of sophistication to the overall design. The adjustable suspension wire height makes it adaptable to varying ceiling heights. and customizable sizes make it suitable for rooms of all sizes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural Purple Primary Quartz Crystal, Metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern quartz crystal chandelier is a magnificent piece that elevates the aesthetics of any modern living space. The pendant light features an up or down-facing quartz crystal held in a sleek brass frame. The brushed brass metal finish of the frame complements the quartz crystal's natural form and adds an element of sophistication to the overall design. The adjustable suspension wire height makes it adaptable to varying ceiling heights. and customizable sizes make it suitable for rooms of all sizes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural Purple Primary Quartz Crystal, Metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























