
Raindrop Glass Round Solitaire Wall Sconce
Featuring an adjustable black PVC cord layered with integrated LED lights handcrafted from seeded glass to mimic the look of falling raindrops, our Solotaire lighting collection features a raindrop design that brings a sense of artistry and sophistication to your home. Its elegant styling and sophisticated lighting effects create a luxurious ambiance, adding a touch of high-end style to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED bulb |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $298.00
-65%$298.00
$104.30More Images









Raindrop Glass Round Solitaire Wall Sconce
Featuring an adjustable black PVC cord layered with integrated LED lights handcrafted from seeded glass to mimic the look of falling raindrops, our Solotaire lighting collection features a raindrop design that brings a sense of artistry and sophistication to your home. Its elegant styling and sophisticated lighting effects create a luxurious ambiance, adding a touch of high-end style to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED bulb |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring an adjustable black PVC cord layered with integrated LED lights handcrafted from seeded glass to mimic the look of falling raindrops, our Solotaire lighting collection features a raindrop design that brings a sense of artistry and sophistication to your home. Its elegant styling and sophisticated lighting effects create a luxurious ambiance, adding a touch of high-end style to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED bulb |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























