
Ranti Pendant
The Ranti Pendant is made up of one brass pendants, each consisting of four lights. All parts are hand polished and patina’d. The ceiling plate is made in stainless steel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | 4 x E12 4W LED – 160W Max – LED Standard. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
More Images









Ranti Pendant
The Ranti Pendant is made up of one brass pendants, each consisting of four lights. All parts are hand polished and patina’d. The ceiling plate is made in stainless steel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | 4 x E12 4W LED – 160W Max – LED Standard. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ranti Pendant is made up of one brass pendants, each consisting of four lights. All parts are hand polished and patina’d. The ceiling plate is made in stainless steel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | 4 x E12 4W LED – 160W Max – LED Standard. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























