
Reeve 8 - Light Chandelier
Crafted of gold leaf both inside and out, this fixture casts a golden glow all on its own—before a switch is even flipped. Hand applied, the vintage gold leaf is more subtle giving the piece a natural aged patina. Light pours from the martini glass-shaped shades from above and below providing both direct and bounce lighting. fixture comes in a single-light sconce, eight-light chandelier and eight-lamp linear.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel |
| Finish | Vintage Gold Leaf |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images






Reeve 8 - Light Chandelier
Crafted of gold leaf both inside and out, this fixture casts a golden glow all on its own—before a switch is even flipped. Hand applied, the vintage gold leaf is more subtle giving the piece a natural aged patina. Light pours from the martini glass-shaped shades from above and below providing both direct and bounce lighting. fixture comes in a single-light sconce, eight-light chandelier and eight-lamp linear.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel |
| Finish | Vintage Gold Leaf |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted of gold leaf both inside and out, this fixture casts a golden glow all on its own—before a switch is even flipped. Hand applied, the vintage gold leaf is more subtle giving the piece a natural aged patina. Light pours from the martini glass-shaped shades from above and below providing both direct and bounce lighting. fixture comes in a single-light sconce, eight-light chandelier and eight-lamp linear.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel |
| Finish | Vintage Gold Leaf |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























