
Ring Quartz Chandelier
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, natural quartz crystal, iron, polymer |
| Finish | Hand rubbed, Aged or mirror polished brass, Dark bronze, Mottled patina, Brushed or mirror stainless steel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,299.00
-65%$2,299.00
$804.65More Images





Ring Quartz Chandelier
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, natural quartz crystal, iron, polymer |
| Finish | Hand rubbed, Aged or mirror polished brass, Dark bronze, Mottled patina, Brushed or mirror stainless steel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, natural quartz crystal, iron, polymer |
| Finish | Hand rubbed, Aged or mirror polished brass, Dark bronze, Mottled patina, Brushed or mirror stainless steel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























