
Rorie Modern Rock Crystal Spiral Chandelier, Island Chandelier
Rorie Modern Rock Crystal Spiral Chandelier is decorated with rock crystals at side. Luxury and Unique design. it is inspired by the ice, and this pendant light is decorated with the rock crystals outside, gives a natural look, if you are looking for a modern look chandelier for your dining room or kitchen, this one will be a good choice.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Stainless Steel |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images



Rorie Modern Rock Crystal Spiral Chandelier, Island Chandelier
Rorie Modern Rock Crystal Spiral Chandelier is decorated with rock crystals at side. Luxury and Unique design. it is inspired by the ice, and this pendant light is decorated with the rock crystals outside, gives a natural look, if you are looking for a modern look chandelier for your dining room or kitchen, this one will be a good choice.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Stainless Steel |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rorie Modern Rock Crystal Spiral Chandelier is decorated with rock crystals at side. Luxury and Unique design. it is inspired by the ice, and this pendant light is decorated with the rock crystals outside, gives a natural look, if you are looking for a modern look chandelier for your dining room or kitchen, this one will be a good choice.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Stainless Steel |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























