
Round Gold Clear Modern Crystal Branch Chandelier
This crystal chandelier is part of our beautiful branch detail chandelier family. The has stunning crystal droplet design that has been inspired by the beauty of nature. This chandelier certainly stands out and would look perfect in a restaurant, hotel or your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Round Gold Clear Modern Crystal Branch Chandelier
This crystal chandelier is part of our beautiful branch detail chandelier family. The has stunning crystal droplet design that has been inspired by the beauty of nature. This chandelier certainly stands out and would look perfect in a restaurant, hotel or your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This crystal chandelier is part of our beautiful branch detail chandelier family. The has stunning crystal droplet design that has been inspired by the beauty of nature. This chandelier certainly stands out and would look perfect in a restaurant, hotel or your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























